Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

11 listopada KARTKA Z HISTORII





                                             

                                                   Narodowe Święto Niepodległości                       
                                                              

Historia naszego narodu zawarta jest w tym jednym dniu, który symbolizuje trud i walkę o polskość. Już od najstarszych czasów istnienia naszego państwa, najazdy wrogich wojsk zmieniały zarówno nasze granice terytorialne jak i naszą świadomość przynależności do Narodu Polskiego.
Nawet najtrudniejszy okres niebytu po rozbiorach jako kraju na mapie, nie odebrał nam dumy, honoru i marzeń o niepodległej Polsce.


                                     
 

W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. W tym roku skończyła się I wojna światowa i koniec wojny przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Był to proces stopniowy. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej, dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski zaczął uświadamiać sobie w pełni odzyskanie niepodległości.

Józef Piłsudski podczas spotkania ze współpracownikami powiedział „Historia powiedziała już swoje; niezależnie od tego kto, co i jak przewidywał, faktem jest, że stanęła przed nami wolność i życie niepodległe z jego ogromnymi i zupełnie nowymi zagadnieniami”.

Pierwszy raz w pełni uroczyście upamiętniono odzyskanie niepodległości 14 listopada 1920. Tego dnia uhonorowano Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego Wodza Naczelnego w wojnie polsko-bolszewickiej wręczając mu buławę marszałkowską.

Jako Święto Niepodległości 11 listopada, ustanowiono 23 kwietnia 1937 roku, następnie zostało zniesione 22 lipca 1945 roku i dopiero w 1989 roku przywrócono to święto jako narodowe.

Od tej pory co roku od najmłodszych lat okazujemy szacunek dla naszych narodowych barw, flagi i godła. Uczymy się kochać swój kraj, za który nasi przodkowie oddali życie. Uświadamiamy sobie znaczenie kilku słów, które niesione na sztandarach oddają w pełni polski patriotyzm – Bóg, Honor, Ojczyzna.

     

 

Źródło tekstu: pl.wikipedia.org;

Księga Stulecia Niepodległości;opracowanie: Konrad Strach kl.6..

                                                               
Historia
"PASIERBIOCKI"
SKO

Galeria

Szukaj