Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Spektakl profilaktyczny "Dylemat"

            07. 01. 2020 r. w Szkole Podstawowej w Pasierbcu, na pierwszym piętrze po drugiej lekcji odbył się spektakl  pt. ,, Dylemat” w wykonaniu aktorów  z teatru ,, Inspiracja” w Krakowie, mający na celu uświadamianie młodzieży o konsekwencjach ich działań, szczególnie przemocowych. Spektakl na początku został przedstawiony klasom 0-III po pierwszej lekcji. Potem przyszła kolej na starszych uczniów. Oba seanse trwały ok. 45 min. To dwuosobowe przedstawienie opowiadało o siostrze- Magdzie; niekonsekwentnej, popadającej w konflikty  z prawem i lekkomyślnej oraz bracie- Andrzeju; mądrym, dojrzałym, ale stanowczym. Poznajemy ich przy okazji debaty na temat dobrego filmu oraz kariery teatralnej Magdy. Potem poznawaliśmy  powoli codzienny tok życia rodzeństwa. Brat najczęściej zostawał w domu, a siostra ,,plątała się” w złym towarzystwie po osiedlu. Po  powrocie do domu lekceważącym tonem przyznawała się do swojej obojętności wobec nauki, drobnych przewinień i dziwacznych poglądów. Pewnego dnia na ich osiedlu  wybuchła burzliwa sprawa. Pobito Oskara, przyjaciela Magdy, z którą miał nakręcić film własną kamerą. Potem trafił do szpitala. Wtedy to Andrzej podejrzewając kto jest ( przynajmniej w jakimś stopniu) sprawcą i odbył rozmowę ze swoją siostrą. Dostał od kolegi- policjanta Darka zdjęcie podejrzanego, ubranego jak… Magda. Po burzliwej rozmowie, w której jego  siostra fałszywie wypierała się swojego udziału w przestępstwie i uciekła z domu, przed bratem czeka decyzja, czy zgłosić sprawę na komisariat, czy nie? Niestety nie poznajemy końca tej opowieści. Aktorzy celowo zostawiają widzów w niepewności, aby oni sami rozstrzygnęli dylemat.
            Smaczku tytułowemu ,,Dylematowi” dodawała dekoracja w formie umieszczonej na środku tablicy przepołowionej na pół. Po lewej stronie zamieszczono biały napis ,,Nie” na czarnym tle, po drugiej czarne ,,Tak” na tle białego płótna. Na środku tablicy umieszczono biało- czarny pytajnik. Przed płótnem ustawiono stolik, a na nim różne rekwizyty, m. in. płyty, zdjęcia oraz głośnik, zaś z  dwóch jego stron ustawiono krzesła.
            Po skończonym przedstawieniu aktor odgrywający Andrzeja zadawał  pytania odnośnie zachowania się w przypadku używania przez kogoś z naszej rodziny przemocy. Mało osób wiedziało co w takiej sytuacji zrobić, jednak aktor udzielił nam odpowiedzi. Dowiedzieliśmy , że w takiej sytuacji zawsze trzeba opowiedzieć się po stronie ofiary i zgłosić sprawcę na policję lub do jakiegoś przełożonego dla jego własnego dobra. ,, Gdy widzimy przemoc- mówił już ogólnie- postarajmy się rozdzielić od siebie sprawcę i ofiarę- najlepiej słownie, w ostateczności siłą lub wezwać pomoc, gdy jesteśmy bezsilni”. Nie wolno wstydzić się mówić o przemocy nauczycielowi: ,,(…) to nie kablowanie”- zakończył wypowiedź. Intrygujący spektakl uświetniała genialna i ,,żywa” gra aktorów. To było niezwykle pouczające doświadczenie.
            Moim zdaniem spektakl ,, Dylemat” był niezwykle potrzebny dla młodzieży. Podczas gdy wokół nas jest tyle przemocy, musimy nauczyć się pomagać ofiarom - wbrew wszystkim różnym opiniom na ten temat i liczyć się z konsekwencjami naszych działań przemocowych. Powinniśmy zacząć pomagać- i mam nadzieję, że następne wizyty teatru ,, Inspiracja” niezmiernie nam w tym pomogą!
                             
                                                                                                                                Antoni Dudziak
                                                                                                                                        Kl.VIa
 
 
Historia
"PASIERBIOCKI"
SKO

Galeria

Szukaj