Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Wycieczka klas gimnazjalnych do OŚWIĘCIMIA

,, Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy
 i przestrogą dla ludzkości to miejsce (...)".

 
 
Dnia 22 września 2017 r. odbyła się wycieczka szkolna do Fabryki Oskara Schindlera oraz Muzeum Auschwitz. Wzięły w niej udział klasy II i III naszego gimnazjum.
Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Fabryki Emalia Oskara Schindlera, mieszczącej się przy ulicy Lipowej 4 w Krakowie. Obejrzeliśmy tam wystawę stałą, zatytułowaną ,,Kraków- czas okupacji 1939-1945". Ukazywała ona historię Krakowa, jego mieszkańców, dzieje fabryki, a także losy Schindlera i uratowanych przez niego więźniów obozu Płaszów. Zwiedziliśmy kilkanaście segmentów tematycznych, mieszczących się na trzech piętrach budynku. Duży zachwyt wzbudziła w nas aranżacja pomieszczeń, m.in. efekty dźwiękowe, światło i scenografia, dzięki którym można było jeszcze bardziej wczuć się w klimat okupowanego Krakowa.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu. Po przejściu przez bramę z umieszczonym na niej, dosyć sarkastycznym napisem ,,Arbeit macht frei", wsłuchaliśmy się w historie opowiadane przez panią przewodnik. Przebywając na terenie byłego obozu koncentracyjnego zwiedzieliśmy kilka bloków, w których znajdowały się różnorodne przedmioty codziennego użytku, a także ubrania, buty czy okulary więźniów. Po przejściu tych pomieszczeń, a także celi, gdzie śmiercią głodową zmarł św. Maksymilian Maria Kolbe, udaliśmy się pod Ścianę Śmierci, gdzie oddaliśmy hołd ludziom rozstrzelanym w tamtym miejscu podczas drugiej wojny światowej.
Następnym i już ostatnim elementem naszej wycieczki, było odwiedzenie obozu Auschwitz II- Birkenau, położonego 3 kilometry od Auschwitz I. Auschwitz II Birkenau było największym z ponad 40 obozów wchodzących w skład kompleksu obozów Auschwitz. W tamtym miejscu, poprzez śmierć w komorach gazowych, zginęła większość (około 90%) ofiar, czyli około 1 miliona ludzi (przede wszystkim Żydów).
Mimo, że wycieczka ta nie była jedną z tych wesołych, bardzo mi się podobała. Myślę, że większości z nas na długo zapadną w pamięci słowa zapisane na pomniku w Auschwitz II Birkenau ,, Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce (...)".
Anna Ryś
Historia
"PASIERBIOCKI"
SKO

Galeria

Szukaj