Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2000 został ogłoszony Rokiem Reymontowskim z okazji obchodów 75 rocznicy śmierci pisarza, który w 1924 roku nagrodzony został Nagrodą Nobla za czterotomową powieść "Chłopi".
W związku z tym wydarzeniem również w naszej szkole noszącej imię Władysława Reymonta podjęte zostały zadania mające na celu zapoznanie uczniów z życiem i twórczością tego sławnego Polaka oraz  rozpropagowanie jego twórczości.
W ramach popularyzacji sylwetki Władysława Reymonta:
-  zgromadzono i poszerzono wiedzę na temat jego życia, a następnie młodzież zaprezentowała się w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Patronie,
- została zorganizowana wycieczka „szlakiem Patrona”,
- grupa uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyła w Ogólnopolskim Zlocie Delegacji Szkół Reymontowskich w Węgrowie pod Warszawą,
- przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w uroczystym zakończeniu obchodów Roku Reymontowskiego 2000 i z tej racji szkoła otrzymała pamiątkowy okolicznościowy medal,
- Muzeum Szkolne wzbogaciło się o odpis aktu urodzenia Reymonta.


 

Ogólnopolski Zlot Delegacji Szkół Reymontowskich

W dniach 28 – 30 IX 2000 r. nasza szkoła w odpowiedzi na zaproszenie wzięła udział w Ogólnopolskim Zlocie Szkół noszących imię Władysława Stanisława Reymonta, który odbył się w Węgrowskim Domu Kultury pod Warszawą.

W zlocie wzięły udział delegacje z 22 szkół z różnych stron Polski ( na ok. 80 noszących imię Władysława Reymonta). Województwo małopolskie reprezentowała szkoła z Pasierbca. W skład delegacji weszli uczniowie szkoły podstawowej: Aneta Golonka (klasa VI), Dariusz Halota (klasa VI), Kamil Wąsowicz (klasa III) oraz nauczyciele: p. mgr Bogumiła Wielek i p. mgr Alicja Wąsowicz.

W ramach trzydniowego zlotu uczniowie poszczególnych szkół wzięli udział w konkursie wiedzy o patronie oraz w konkursie plastycznym. Wszyscy mieli okazję zwiedzić Dom Pracy Twórczej Reymonta tzw. „Reymontówkę” w Chlewiskach. Jest to stylowy dworek zakupiony przez żonę pisarza z pieniędzy uzyskanych jako honorarium w ramach Nagrody Nobla.

Wielkim przeżyciem dla uczestników zlotu było spotkanie z panią Emilią Krakowską – odtwórczynią roli Jagny w filmie „Chłopi”.

Udział w Ogólnopolskim Zlocie Delegacji Szkół Reymontowskich pozwolił na zaprezentowanie dorobku naszej szkoły, był szansą na spotkanie z wybitnymi ludźmi kultury – obok Emilii Krakowskiej z Barbara Koc i Barbarą Wachowicz.

Podczas obchodów Roku Reymontowskiego szkoła otrzymała pamiątkowy medal oraz odpis aktu urodzenia Reymonta, który wzbogacił skromne zbiory szkolnego muzeum.