Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
pobrane
“Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”
 
                          W październiku 2014 r. nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa – „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”.
Głównym założeniem projektu jest kształcenie i promocja poczucia bezpieczeństwa w szkole i jej otoczeniu.
Projekt ten jest pilotowany przez Komendę  Wojewódzką Policji w Krakowie. Bezpośrednio patronuje mu Komenda Powiatowa Policji w Limanowej.  Nasze działania zmierzają do otrzymania Certyfikatu „Szkoły Promującej Bezpieczeństwo”, który jest dokumentem prestiżowym przyznawanym na czas określony. Certyfikat  ma charakter honorowy. Posiadacz Certyfikatu jest zobowiązany do dbania o bezpieczeństwo osób i mienia w swoim obiekcie, a także w jego najbliższym otoczeniu, poprawy stanu bezpieczeństwa i podnoszenia poczucia bezpieczeństwa osób tam przebywających.
 
W szkole zostały już przeprowadzone badania ankietowe wśród uczniów, rodziców i nauczycieli, diagnozujące zagrożenia na terenie szkoły oraz poza nią. Diagnozie poddane zostały dwa obszary realizacji: przemoc szkolna oraz miejsca niebezpieczne, które znajdują się w szkole lub w jej najbliższym otoczeniu.
 
W ramach projektu na terenie naszej szkoły podejmowane są liczne działania, mające na celu poprawę bezpieczeństwa naszych uczniów. Uczniowie młodszych klas uczestniczą w licznych spotkaniach z przedstawicielami KPP w Limanowej. Dzięki tym spotkaniom uczniowie wiedzą jak powinna wyglądać bezpieczna droga do i ze szkoły. Dla uczniów gimnazjum zorganizowane zostało spotkanie dotyczące Cyberprzemocy.
 
         Ponad 30 osób naszej szkoły miało możliwość ubiegania się o kartę rowerową. Egzamin składał się z dwóch części : teoretycznej i praktycznej. Po uzyskaniu  pozytywnego wyniku z testu, 30 uczniów przystąpiło do egzaminu praktycznego na placu manewrowym. Egzamin został przeprowadzony przez sierżanta sztabowego p. Henryka Sopatę z KPP w Limanowej. Pan policjant przeprowadził krótki wykład dotyczący zasad bezpiecznego poruszania się po drodze oraz omówił elementy koniecznego wyposażenia roweru. Po egzaminie każdy z uczniów otrzymał dodatkowe pytanie teoretyczne dotyczące znajomości  przepisów drogowych. Wszyscy uczniowie z pozytywnym wynikiem zdali egzamin i mamy nadzieję, że swoją widzę i umiejętności  wykorzystają w praktyce.
 
         Bardzo ważnym krokiem w kierunku poprawy bezpieczeństwa w naszej szkole, jest wprowadzenie dodatkowych dyżurów w szatniach oraz zamontowanie monitoringu wewnątrz i na zewnątrz szkoły. 

 
Zespół Szkół w Pasierbcu z Certyfikatem małopolskiej policji „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”

Dnia 29 września w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyła się gala wręczenia Certyfikatów „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”, w ramach programu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa prowadzonego przez Komendę Wojewódzkiej Policji.
         Gminę Limanowa reprezentował Zespół Szkół w Pasierbcu, który uzyskał wyróżnienie, otrzymując maksymalną liczbę punktów za podejmowane działania                  w ramach ZPB mające na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci na terenie szkoły oraz w jej pobliżu.
         W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, kuratoryjnych, Komendy Wojewódzkiej Policji. Na gali wręczenia certyfikatów obecni byli  również przedstawiciele Gminy Limanowa  Zastępca Wójta Marian Mąka, Dyrektor GZOS-u Edyta Król, kierownik Wydziału Kultury i Promocji Wojciech Korabik oraz asp. Stanisław Piegza z  KPP Limanowa.
         Certyfikat w imieniu Zespołu Szkół w Pasierbcu z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Roberta Strzeleckiego oraz Małopolskiego Wicekuratora Oświaty Haliny Cimer odebrali Dyrektor Rozalia Kuchta, nauczyciel koordynator projektu Alicja Banat oraz przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego Dorota Pałka.
                Podczas uroczystości zaproszeni goście mieli okazję podziwiać występ Zespołu Regionalnego „Pasierbiocki”, który  zaprezentował śpiew i taniec ludowy Lachów limanowskich. Zespół, mimo niezbyt długiego stażu (istnieje od 2008 roku), może poszczycić się wieloma znaczącymi sukcesami na szczeblach gminnym, wojewódzkim, a nawet i ogólnopolskim. Dzięki współpracy ze szkoła muzyczną działająca na terenie szkoły, występy zespołu ubogaca kapela dziecięca i kapela nauczycieli ze szkoły muzycznej. Razem z zespołem wystąpili również uczniowie pod opieką nauczyciela muzyki Beaty Rozum, prezentując melodie ludowe z Pasierbca i regionu limanowszczyzny.
Po uroczystości szkoły zostały zaproszone do udziału w przygotowanych pokazach Policji m.in. sprzętu policyjnego i technik stosowanych przez funkcjonariuszy w codziennej służbie, a także zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji samolotów w muzeum.


IMG_3546_kopia 
IMG_3566_kopiaIMG_3571_kopia IMG_3790_kopia

IMG_3304_kopia IMG_3369_kopia
 IMG_3384_kopia IMG_3371_kopia IMG_3312_kopia 2 IMG_3308_kopia IMG_3388_kopia 
 IMG_3305_kopia IMG_3392_kopia IMG_3462_kopia IMG_3414_kopia IMG_3398_kopia IMG_3415_kopia IMG_3482_kopia IMG_3515_kopia IMG_3532_kopia IMG_3510_kopia IMG_3374_kopia IMG_3307_kopia IMG_3368_kopia IMG_3423_kopia  IMG_3391_kopia IMG_3399_kopia IMG_3563_kopia  IMG_3488_kopia IMG_3577_kopia IMG_3791_kopiaIMG_3813_kopia